Po grebenu nad dolino Krme in Pokljuke- Draški vrh, Tošč, Ablanca
Prijetna temperaturna sprememba nas je iz doline hladila v gozdovih Pokljuke ter pri hoji po grebenu nad dolino Krme. Od Blejske koče do Vodnikovega doma nad Velim poljem smo obiskali Debeli vrh (1962 m), občudovali zasneženo dolino pod Viševnikom, se pod ostenjem Malega Draškega vrha spustili na Studorski preval ter se od tam povzpeli še na Veliki Draški vrh (2243m). Vzpon je bil precej strm in naporen, smo pa nanj ob pogledu na naravne lepote visokogorskega sveta kmalu pozabili. V Vodnikov dom smo prispeli v poznih popoldanskih urah in se pred njim prijetno utrujeni predali sončnim žarkom. Prvo leseno kočo tega doma je zgradila Radovljiška podružnica SPD, v spomin na 100-letnico vzpona slovenskega pesnika in duhovnika Valentina Vodnika, ki se je na Mali Triglav povzpel 20. avgusta 1795 leta. Novo postojanko so gradili v letih 1954 do 1958, jo tudi tega leta slovesno odprli in preimenovali v Vodnikov dom. V poznejših letih so sledile večje prenove. Dom oskrbuje PD Bohinj-Srednja vas. Tudi naslednji dan je bilo nebo zastrto s sivimi oblaki, občasno pa so nas le ogreli sončni žarki, da nismo pozabili na poletni čas. Hoja v hribih je v takih razmerah zelo ugodna, na vrhu dva tisočakov pa je nujna vetrovka, ki mora biti sestavni del planinske opreme. Iz planine Tošč smo se povzpeli na vrh Tošča (2275 m), ter uživali ob pogledu na ovce, ki so se pasle na pobočju pod vrhom ter v razgledu na okoliške vršace. Vrhovi očaka Triglava pa so bili že drugi dan v megli. Pri sestopanju smo na stezi zagledali gadjo samico z mladičem, ki sta se pred nami hitro odplazila in se skrila v travi. Do Studorskega prevala nas je ponovno grelo sonce, od tam dalje pa nas je čakal še vzpon na Ablanco(2004 m). Zaradi krušljivega terena je bila potrebna velika previdnost. Tudi ta vrh smo srečno premagali in polni adrenalina sestopali do Rudnega polja. Zapuščali smo vrhove nad katerimi so se zbirali temni oblaki in oznanjali dež. Veselili smo se, da nas ni močilo, ujel pa nas je močan naliv med vožnjo od Unca do Postojne. Na letališču v Postojni smo si privoščili zasluženo pico, ki smo jo zalili z napitkom iz hmelja. Vsa pohvala pa našemu mlademu planinskemu vaditelju Luku Grmeku, ki se je med planinskimi veterani lepo izkazal.
Mirjam Frankovič Franetič
Po grebenu nad Krmo in Pokljuko (10.-11. 7. 2021)
POTEPALI SMO SE PO POMURJU
V petek, 25. junija na praznični, 30. rojstni dan naše države, smo se odpravili na tridnevni planinski izlet v najvzhodnejše kraje prelepe Slovenije. Izlet je organiziral naš nekdanji vodnik Aleš Andrej Mohorčič in nas je tudi sprejel v goste. Udeležilo se ga je 6 planincev. Ob 10.00 uri smo se z osebnimi avtomobili iz Sežane odpeljali v Turnišče. Tu sta nas Andrej in Tone gostoljubno sprejela v župnišču, kjer smo tudi prenočevali. Odpeljali smo se naprej v Lendavo, kjer so nas pred kulturnim domom pričakali vodniki in predsednik Planinskega društva Lendava Štefan Kozak. Od tu smo se odpravili peš mimo judovske sinagoge, lendavskega gradu, cerkve Sv. Katarine, kapele z mumijo na dvourno hojo po Poti vodnih izvirov. Povzpeli smo se v Dolgovaške gorice do razglednega stolpa Vinarium in seveda tudi na vrh, od koder smo imeli lep razgled daleč naokoli. Nato smo se ponovno spustili v Lendavo. Med potjo sta nas planinca Lojze in Micka v svoji vinski kleti pogostila s prekmurskimi dobrotami in vini. Lojze nam je tudi zaigral na harmoniko in še povečal veselo razpoloženje. V Lendavi smo se zahvalili in poslovili od prijaznih gostiteljev iz PD. Pred večerjo smo si v Turnišču, ogledali muzej čevljarstva, ki stoji v bližini tovarne pohodne obutve Planika. V Turnišču in tudi v mnogih vaseh so nas vse dni iz svojih bivališč pozdravljale štorklje s podmladkom.
V soboto, 26.junija smo se po zajtrku odpeljali v Mursko Soboto, kjer smo začeli peš hojo na Goričko. Ta dan nas je čakalo okrog 6 ur hoje. Hodili smo po Pomurski planinski poti. Ta se začne v mestu in tako smo si najprej ogledali Mursko Soboto. Po dobri uri hoje čez prekmurske ravnice, se je pot pričela vzpenjati na zahodni del Goričkega. Ta del poti smo zaključili v Selu z ogledom starodavne rotunde, pritisnili smo si žig SPP in v neznosni vročini se je prilegel počitek s kosilom v planinski koči Pri Raku. Z avtomobili smo se prepeljali v bližino tromejnika, od koder je sledilo še pol ure hoje do tromejnika Avstrija – Madžarska – Slovenija.
V nedeljo, 27. junija smo se po zajtrku odpeljali na desno stran Mure do 351m visoke Gomile v Slovenskih goricah z razglednim stolpom, na katerega smo se najprej povzpeli. S tega najvišjega vrha Slov. goric nam pogled seže do Boča, Donačke gore, Pohorja in ostale dele vzhodne Slovenije. Hodili smo po PPP. Hojo, ki naj bi trajala 8 ur, smo precej skrajšali zaradi hude vročine in razbeljenega asfalta. Tako smo se do Jeruzalema (342 m, razširjena transverzala) pripeljali z avtomobili, kjer nas je čakalo kosilo. Pot nas je večinoma vodila po gričevnatem svetu med sadovnjaki in vinogradi. Občudovali smo zlato rumena žitna polja, na katerih se je ponekod že pričela žetev. Z vrha Jeruzalema je prekrasen razgled na Slovenske gorice, Goričko, čez Prekmurje in na hrvaško stran preko Čakovca in Varaždina do Zagreba.
V poznem popoldnevu smo se trije odpravili proti domu. Ostale tri udeleženke pa so izlet podaljšale še za en dan za kopanje v toplicah, ki jih v tem delu ne manjka.
Še enkrat hvala vsem, ki ste poskrbeli za to, da smo med hojo spoznali velik del Pomurja, za lepa doživetja in za neizmerno gostoljubje, ki smo ga bili povsod deležni.
Besedilo: Vesna Pečar
Fotografije: Vesna Pečar, Vanda Femc
Dežuranja v pisarni Planinskega društva Sežana in pobiranje članarine
PLANINSKO DRUŠTVO SEŽANA OBVEŠČA,
DA JE MOŽNO PORAVNATI ČLANARINO
V KOČI NA KOKOŠI SAMO OB
SREDAH, ČETRTKIH IN PETKIH.
V društveni pisarni (Srebrničeva 1, 6210 Sežana) bomo dežurali v naslednjih terminih in bo možno poravnati članarino.
| Termin | OD | DO |
| četrtek, 03. junij 2021 | 15:30 | 16:30 |
| četrtek, 17. junij 2021 | 15:30 | 16:30 |
| četrtek, 01. julij 2021 | 15:30 | 16:30 |
| četrtek, 15. julij 2021 | 15:30 | 16:30 |
| četrtek, 05. avgust 2021 | 15:30 | 16:30 |
| četrtek, 19. avgust 2021 | 15:30 | 16:30 |
| četrtek, 02. september 2021 | 15:30 | 16:30 |
| četrtek, 16. september 2021 | 15:30 | 16:30 |
| četrtek, 07. oktober 2021 | 15:30 | 16:30 |
| četrtek, 21. oktober 2021 | 15:30 | 16:30 |
| četrtek, 04. november 2021 | 15:30 | 16:30 |
| četrtek, 18. november 2021 | 15:30 | 16:30 |
| četrtek, 02. december 2021 | 15:30 | 16:30 |
| četrtek, 16. december 2021 | 15:30 | 16:30 |
Pomurje (25. 6. – 27. 6.)
Prijave: do vključno četrtka, 24. junija, do 12.00 ure, preko obrazca: https://forms.gle/gnHBP8AmQPoWkS326
Več informacij v razpisu.
Dan planincev 2021 – poročilo
V organizaciji MDO PD Primorske je letos potekalo srečanje planincev. Dobili smo se v Sežani in nas je Bogdan odpeljal do Hrpelj, kjer smo se dobili z ostalimi planinci. Odpeljali smo se višje in ob 8:48 smo začeli hoditi. Hodili smo približno 5 ur, naredili približno 15km dolžinske razdalje in skoraj 600 višincev. Po samem pohodu smo se udeležili pojedine in se polni lepih spominov odpravili domov.
Erik G.
PLANŠARSKA PLANINA (Velika Planina)
Izleta na Veliko planino se je udeležilo 35 pohodnikov. Od tega je bilo 24 mladih planincev iz OŠ Dutovlje in OŠ Divača, v spremstvu mentoric Doroteje Kavčič in Barbare Rodica ter mladinskega vaditelja Luka Grmeka. Sedem udeležencev je bilo odraslih članov , med katerimi so bili trije starši. Iz Kranjskega Raka smo začeli hoditi ob 10. uri in prispeli na vrh čez dobro uro in pol. Med vzpenjanjem smo videli marsikaj zanimivega, se ob tem pogovarjali, odgovarjali na vprašanja, opazovali planšarske bajte in planinsko cvetje. Za otroke pa je bila najbolj zanimiva psička Gina, ki jih je prehitevala, se jim pustila božati in zaplavala v mlakah v katerih se napaja živina. Krave še niso pripeljali na planino, bilo pa je kar veliko obiskovalcev, ki so tako kot mi uživali v lepem in sončnem vremenu. Občudovali smo zasneženo Ojstrico in druge vršace Kamniško –Savinjskih Alp, se fotografirali pred cerkvico Marije snežne ter se podali še do Preskarjeve bajte, ki pa še ni bila odprta. Pri Domžalskem domu smo se okrepčali z malico, popili dober planinski čaj ter občudovali gorsko naravo, otroci pa so prosti čas izkoristili še z igro na igralih. Nad gorami so se začele zbirati megle in sivi oblaki in kazalo je na to, da bo deževalo, zato je bilo treba pohiteti v dolino. Avtobus nas je s prijaznim šoferjem Mitjem že čakal na parkirnem prostoru. Takoj, ko je avtobus odpeljal smo na šipi opazili nekaj kapljic dežja. Morda pa smo dež pustili za sabo na planini, saj je bilo nad njo opaziti temne oblake. Na avtobusu smo čas izkoristili še s planinskim kvizom in ugankami. Upam, da bo vsem ostal izlet na planšarsko planino v lepem spominu.
Mirjam Frankovič Franetič
Dan planincev v MDO PD Primorske (12. 6. 2021)
Prijave preko spletnega obrazca: https://forms.gle/ioueHh93Bp1BzpHL6
VABILO dan planincev 2021 MDOObčni zbor 2021 – vabilo
- « Prejšnja stran
- 1
- …
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
- …
- 61
- Naslednja stran »