PD Sežana

  • Domov
  • Kontakt
  • O nas
    • Gospodarski odsek
    • Vodniški odsek
    • Markacijski odsek
    • Mladinski odsek
    • Odsek za varstvo gorske narave
  • Informacije
    • Odseki PD Sežana
  • Razpisane aktivnosti
  • PROGRAM 2026
  • Članarina v letu 2026
  • 70 let PD SEŽANA
  • Koča na Kokoši
    • Koče
  • Koristne povezave
  • Arhiv
  • OBRAZEC ZA NAMENITEV DELA DOHODNINE

Krn 2020

Tako kot že vrsto let smo tudi letošnje leto nekateri sežanski planinci krstili zasneženi Krn. Do Doma pri Krnskih smo se prvega januarja podali iz doline  Lepene. Hoditi smo pričeli, ko se je znočilo. Do postaje tovorne žičnice ni bilo snega. Od tam dalje pa krasna zimska idila in bleščice v snegu, na nebu pa na tisoče zvezd. V koci je bilo od silvestrskega večera se precej živahno. Skupina mladih je nazdravljala in uživala ob zvokih disco glasbe izpred štiridesetih let. Neverjetno, glasba iz naših časov! Človek bi kar zaplesal! Zjutraj pa mraz, minus 10 stopinj. Z derezami in v popolni planinski opremi smo sledili našemu vodji Marjanu- Gurki. Dva sta se pri lovski koci odločila, da se vrneta v kočo in nas tam počakata, ostali smo vztrajali in nadaljevali pot proti vrhu. Dan je bil prekrasen in greh bi bil, da ga ne bi izkoristili. Marjan in Edi sta se odločila, da osvojita vrh Batognice, ostali štirje pa smo nadaljevali z vzponom proti Krnu. Pod sedlom nas je čakal pravi ledni vzpon z uporabo cepina, ki nam je kar jemal sapo. Korak za korakom in bili smo na vrhu. Marko je imel v nahrbtniku kuhalnik in nam je pri Gomiščkovemu zavetišču  skuhal kavo. Res nam je prijala. Pridružil se nam je hrvaški planinec iz Njivic na Krku in nas slikal. Sestop smo opravili preko Batognice, ker bi bil spust po isti poti preveč nevaren. Prekrasen je bil pogled proti Triglavu z vrha Batognice in na ostale zasnežene gore, da bi jih človek znova in znova občudoval, a čas je bi za sestop v dolino. Malo pred četrto uro popoldne smo se pridružili našim prijateljem v koci, Marko pa  je pot nadaljeval proti Komni. V dolino smo hodili dve uri in si pot osvetljevali z naglavnimi lučkami. Ob povratku domov smo si kratek postanek privoščili v gostilni pri Žagarju ter se poslovili od skupnega druženja v krnskem pogorju.

Besedilo in fotografije: M. F. F.

[Show slideshow]
20200102_134345
20200102_134400
20200102_143327
20200102_143332
1578040642353
20200102_083653
20200102_084103
20200102_084720
20200102_123201

Sosedje vabijo – Igman 2020

Igman-2020

V neznano 2019

Vremenska napoved je kazala sončno vreme, prejšnjo večer je snežilo. Na podlagi napovedi sem se prijavljenimi sporočil opremo, ki jo bomo predvidoma potrebovali. Dogovorili smo se, da namesto ob 7ih, premaknemo štart na 8o uro. Ob 8:15 smo štartali iz Dutovelj do Vipave, kjer smo se dobili še z ostalimi 3 udeleženci. Nato smo nadaljevali do Gradišča, kjer smo parkirali na parkirišču pri Kampu Tura. Najprej smo se odpravili proti Plazu, nato do Škavnice. Do Plazu je bila pot kopna, naprej pa je s višino naraščala tudi snežna odeja. Iz Škavnice smo se spustili na pot in potem proti Gradiški turi. Vmes smo si ogledali kapelico in observatorij. Pot do Gradiške ture je bila lahka, sneg pa ni predstavljal težav. Na Gradiški turi smo imeli krajši fotoshooting in se nato odpravili proti izhodišču. Pred nami je bil najzahtevnejši del ture, spust, katerega smo odpravili brez posebnosti. Skupen čas ture je bil 4:32 mi, naredili smo približno 8km in približno 550 vzpona. Po turi smo naredili še analizo ture v gostilni.
Besedilo in fotografije: E. G.
[Show slideshow]
20191214_092503
20191214_094724
20191214_095153
20191214_104825
20191214_115252
20191214_122212
20191214_122305
20191214_122443
20191214_122802

PO POTI SLAPOV (Sočerga – Trebeše – Slap – Starci – Veli vir – Sokoliči – Sočerga

Za izvedbo tokratnega pohoda po Poti slapov v neokrnjeni naravi Istre na meji s Hrvaško je bilo treba počakati na deževje, da je napolnilo vodotoke in da smo lahko občudovali vodo, ki »zna in zmore« premagati še vsako nepremagljivo oviro. To je sicer pomenilo blato na poteh, po katerih smo hodili, gomazenje po premočeni zemlji, vendar ob ustrezni obutvi, gumijastih škornjih, ki so sicer ves čas ostali v nahrbtnikih, tudi to dejstvo ni predstavljalo težave. Avtomobile smo parkirali pred »Milanovo« gostilno v Sočergi, sestopili ob glavni cesti do znamenitega ovinka, ko nas je kažipot usmeril med oljčnike in vinograde, pa skozi borov gozd do najvišje točke pohoda, čistine Mavriči in vasi Trebeše. Dobro razpoloženi pohodniki se nad hojo po mokri travi blatni poti niso pritoževali.

Pred vasjo Trebeše nas je kažipot “Slap” usmeril v grapo, kjer prek skalnega previsa pada 20 metrov v globino potok Stranica. Z enim samim korakom smo prestopili potok in se po nekoliko strmem pobočju povzpeli do zaselka Pičuri, kjer stoji lep primer tipične istrske kmečke arhitekture. Na »korte« smo zmotili edinega prebivalca, ki si je očitno že vajen pohodniških skupin, vzel nekaj minut za klepet z nami. Čudil se je, ko smo mu povedali, kam gremo, »saj je v dolini vse zaraščeno in težko prehodno«. Imamo gumijaste škornje, smo ga prijazno zavrnili in se poslovili.
Nekaj korakov po asfaltu in tabla nas je usmerila na stezo, ki nas je po vrhu skalne žile vodila do dveh delno porušenih stolpov iz časov Beneške republike. Domačini jim pravijo Starci, služili pa so tudi kot obramba pred turškimi vpadi. Podatkov o tem, kdaj so ju postavili, ni, dejstvo pa je, da izgubljata bitko s časom. Vidni so tudi ostanki obzidja. Pri starcih smo si vzeli čas za malico.

Nadaljevali smo proti jugu, po flišnati sipini in potem po kolovozu, ki se zmerno spušča skozi gozd, do naslednje grape in potoka Reka. Zaradi nekoliko upadlega vodostaja nam večkratno prečkanje vijugaste struge ni povzročalo težav, tudi moja vztrajna opozorila, da bi morda bil čas za gumijaste škornje, niso obrodila sadov. Smo pač iskali tla, da nam ne bi bilo treba pregloboko zariti v blato. Po nekaj vzponih in spustih po stezah in kolovozih smo prišli do slikovitega Velega vira, kjer voda drsi v velik zelen tolmun čez osem metrov visok skalni previs. Ugotovili smo, da je voda mokra in mrzla, ter odšli naprej, po pobočju navzgor, v zaselek Sokoliči. Med hišami nismo srečali žive duše, čeprav so parkirani avtomobili ob hišah dali vedeti, da so ljudje doma. V kraju nas je kažipot usmeril v Sočergo in k slapu Slapoc, kjer voda enako kot pri Trebeškem slapu, pade čez visok skalni previs. Zaradi razraščanja grmovja je slap z vrha praktično neviden. Do Sočerge ni bilo več veliko hoje, v vasi smo stopili še do cerkve, da bi dobili občutek, po kakšni globeli smo hodili, in se vrnili k avtomobilom.  

Besedilo in fotografije: Irena Cunja

Pohod v neznano

Pohod-v-neznano-2019

Mirjam Frankovič Franetič-prejemnica Plakete Državnega sveta Republike Slovenije za leto 2019

Z veseljem objavljamo novico, da je dolgoletna članica PD Sežana Mirjam Frankovič Franetič letošnja prejemnica Plakete Državnega sveta Republike Slovenije za najzaslužnejše društvene delavce prostovoljce. V četrtek, 5. decembra, ob svetovnem dnevu prostovoljstva smo se v Ljubljani udeležili slovesnosti, na kateri je predsednik državnega sveta Alojz Kovšca podelil plakete štirinajstim najzaslužnejšim slovenskim prostovoljkam in prostovoljcem. V nagovoru je poudaril: Prostovoljstvo je dar, ne le poslanstvo, ki nas mojstri v dobroti.                                                                                                                                         

Mirjam Frankovič Franetič je članica PD Sežana od leta 1981. Že leta 1982 je opravila tečaj za mentorje mladih planincev. Ustanovila je planinsko skupino v vrtcu Sežana, kjer je bila zaposlena, jo tudi vodila in uvedla  akcijo Ciciban planinec. Pozneje je tudi na OŠ Divača do upokojitve vodila planinski krožek, Planinsko šolo in akcijo Mladi planinec ter pripravljala učence na tekmovanja Mladina in gore, kjer so dosegali vidne uvrstitve, sodelovala je pri glasilu Navzgor, vodila je tradicionalna srečanja mladih planincev na Vremščici. Generacijam mladih je privzgojila planinstvo in šport, kot način zdravega življenja. Kmalu je opravila tudi tečaj za vodnike A in B kategorije. V PD vsa leta vodi planinske izlete, vrsto let je vodila planinske tabore za mlade, vodila je mladinski odsek,  je vodja mentorjev, dolga leta je članica UO PD, nekaj mandatov je bila tudi podpredsednica društva. Aktivna je bila pri izgradnji koče na Kokoši. Vedno sodeluje pri pripravi raznih srečanj, tekmovanj in kulturnih prireditev in jih največkrat tudi vodi. Sodeluje pri čistilnih akcijah, vodi tradicionalne pohode, obiskuje starejše člane PD. Redno piše in objavlja o delu PD v Primorskih novicah, občinskih glasilih, na spletu in v drugih medijih. Bila je soavtorica in članica uredniškega odbora zbornika ob 50-letnici PD,  Planinskega vodnika Slovenska Istra, Čičarija, Brkini in Kras (Plan. zal. PZS 1997), raznih zgibank in drugih edicij. Še in še bi lahko naštevali, saj  Mirjam nikoli ne reče ne bom, ne zmorem. S svojim predanim, strokovnim in vestnim delom prispeva k uspešnemu delovanju društva in nam daje neprecenljiv zgled, ki nas spodbuja tudi, ko ne gre v društvu vse, kot bi si želeli.

Po odhodu v pokoj si prizadeva za vsestranski razvoj domačega kraja in zna prisluhniti potrebam sokrajanov. Je ustanoviteljica in predsednica TKŠD Urbanščica, športnega društva Ruj Divača, je aktivna članica Rdečega križa, Mavrice dobrote, Zveze borcev za ohranjanje vrednot NOB, KS Vreme, je ustanoviteljica gledališke skupine, občinska svetnica. V sodelovanju s PD je uredila več tematskih poti: Magajnovo pot na Vremščico, Pot vodnih zakladov, pohod Vremska dolina Brkini. Običajno tudi vodi pohodnike po teh poteh.                                                                                                 

Ob prebiranju teh vrstic se bo vsak skoraj gotovo spomnil še kakšnega področja dela, ki smo ga najverjetneje pozabili omeniti in ga v mislih sam dodal zgoraj naštetemu.  

Ponosni smo, da smo del tega dogajanja, da s teboj sodelujemo, da se s teboj podajamo na planinske poti, da nas vedno spodbujaš in nam pomagaš, da na skupnih pohodih odkrivamo in spoznavamo nepoznane kotičke naše deželice in marsikaj lepega doživimo, da si predvsem mladim v vseh letih privzgojila ljubezen do narave, do pohodništva in potrebe po gibanju.

Draga Mirjam, iz vsega srca ti iskreno čestitamo!

Planinsko društvo Sežana, december 2019

    PO POTI SLAPOV

    PO-POTI-SLAPOV-2019-1

    Planinski izlet za šolsko mladino: Naklo – Artviže – Vareje – Podgrad pri Vremah

    Planinski-izlet-za-šolsko-mladino-Naklo-–-Artviže-–-Vareje-Podgrad-pri-Vremah

    PLANINSKI POHOD NA KOPICO (2190m) IN TIČARICO (2071m)

    Razpis-V-kraljestvu-zlatih-macesnov-2019

    IZLET NA DEBELO PEČ in PLANINO KLEK

    Debela-peč-2019

    • « Prejšnja stran
    • 1
    • …
    • 34
    • 35
    • 36
    • 37
    • 38
    • …
    • 61
    • Naslednja stran »

    Nedavne objave

    • SPREMEMBA URA ODHOD IN NAČIN PREVOZA ZA NARAVOVARSTVENI IZLET PARK PREČNO KANAL V SOBOTO, 20.06.2026
    • NA VELIKI SNEŽNIK 1796m v nedeljo 21.6.2026
    •  NARAVOVARSTVENI IZLET KANAL PARK PEČNO V SOBOTO, 20. JUNIJA 2026
    • SOBOTNI PODVIG NA PECO
    • NA NABREŽINSKI HRIB IN OKOLICO v sredo, 10.6.2026

    Planinsko društvo Sežana
    Srebrničeva 1
    6210
    Sežana

    logo_za_v_nogo-1

    PD Sežana

    Uradne ure:

    Vsak četrtek od 16.00 do 17.00 ure

    tel: +386 (0)5 73 00 114

    E-pošta: sezana.pd@gmail.com

    Facebook

    pdsezana.org
    Prijava na spletne novice

    Koča na Kokoši

    gsm: +386 31 391 742

    E- pošta: kocanakokosi@gmail.com

    Delovni čas Koče na Kokoši:

    petek: 10.00-18.00

    sobote, nedelje in prazniki: 8.00-18.00

    © Copyright 2016 PD Sežana · Vse pravice pridržane · Admin

    To spletno mesto uporablja piškotke za boljšo uporabniško izkušnjo. Če boste spletno stran uporabljali še naprej, s tem privolite v njihovo nadaljnjo uporabo.