RAZPIS POHODA PO OBRONKIH MOVRAŠKE VALE
Tura: Movraž – Kuk – Dvori – naravni most in spodmoli »ušesa Istre« – sv. Kvirik – Movraž.
Datum: sobota, 3. november 2018
Zborno mesto: ČRNI KAL (spodnji del vasi ob avtobusni postaji) ob 7.30
Dostop: po avtocesti do izvoza Črni Kal; naprej po cesti do vasi Črni Kal in avtobusnega postajališča. Tam se presedemo v nekaj avtomobilov in odpeljemo do Movraža (20 minut vožnje), kjer bomo začeli pohod.
Dolžina ture: 5 – 6 ur
Zahtevnost: lahka
OPIS TURE:
Ko se jesen obarva v rumene, škrlatno rdeče, oker in rjave barve, je čas za pohajkovanje po Istri. Tokrat gremo na obrobje Mestne občine Koper, v Movraško valo. Manjše kraško polje je dolgo približno 3,5 km, v širino pa meri od 200 do 800 metrov. Dno je pokrito z rodovitno prstjo, ime pa nosi po vasi Movraž, ki leži na 214 metrih nadmorske višine. Ime kraja naj bi izhajalo iz besede murva; drevesa so s ciljem spodbujati svilogojstvo v Istri množično zasajali v 17. stoletju. Občasno, ob obilnejših padavinah polje preplavi voda, da se spremeni v presihajoče jezero.
Nad Movražem se pne Kuk, 498 metrov visok hrib, s katerega je lep razgled na Kraški rob, gornjo dolino Rižane in Bržanijo ter okoliško hribovje. Učko, Slavnik, greben Kojnik – Žbevnica. Vidimo tudi Veliko Grižo s cerkvico sv. Kvirika na sredini. Nadaljujejo pot prti Velikemu Gradežu in se na razpotju usmerimo po markirani poti proti Dvorom. Travnata planota, posejana z manjšimi vrtačami, obdanimi s kamnitimi ogradami. Okoli nas je veliko bora, ki so ga v te kraje umetno nasadili. Tudi sicer se območje zaradi opuščanja kmetijske obdelave vedno bolj zarašča.
Ob stezi od Dvorov proti spodmolom naletimo na zanimiv kraški naravni pojav, ponvice oziroma korita, ki spominjajo na ponvice v Škocjanskih jamah. Nadaljujejo na razgledni Krog, pod nami sta državna meja s Hrvaško in vasica Mlini.
Nedaleč stran so spodmoli ali ušesa Istre in naravni most. Koliko barv in oblik. Čudovita igra narave. Ob dežju bomo brez težav našli streho nad glavo, v pripeki pa prijetno senco. Razgled je usmerjeno le v eno smer, v Šavrinske griče. Spodmole štejemo med naravne znamenitosti Slovenije. Značilnost 28 metrov visoke pečine so trije večji in globji spodmoli s 17 metrov visokim stropom. Naravni most ima lok širok 6 metrov in višino 4 metre – debelina kamnitega loka je 1,5 metra.
Odpravimo se dalje. Proti Orlovemu gnezdu oziroma na Veli Badin (359 metrov nad morjem. Strmina ni prehuda, je pa lagodnega vzpona kmalu konec. Po ozkem žlebu čez steno nam pomagajo jeklenica in kovinski stopi. Tu je njega dni gnezdil planinski orel.
Do cerkvice sv. Kvirika je še 30 minut hoje. Cerkev in pokopališče stojita na travnatem hrbtišču hriba Kras (410 metrov), kjer so še vidni ostanki po obsegu enega izmed največjih prazgodovinskih gradišč v Istri. Ime nosi po Kviriku, ki je leta 304 umrl mučeniške smrti. Ime Kvirik izhaja iz grške Quirico Kyrios, kar pomeni Gospod (italijansko Ciriaco, angleško Cyrus).
Sledi še spust do Movraža.
TEHNIČNI PODATKI:
PRIJAVE: Pohod bo vodila Irena Cunja. Prijave na GSM številko 031 680 627. Do petka.
OPREMA: pohodni čevlji, vetrovka, oprema za dež (gamaše, pelerina, dežnik), pohodne palice, nahrbtnik s hrano in toplo pijačo, pa dobra volja. Vzemite tudi knjižice, da bomo pritisnili kakšen žig.
OPOZORILO: Tura sicer ni zahtevna, vendar bo trajala več ur. Zato prosim, da se na pohod ne prijavljate tisti, ki imate zdravstvene težave ali boste težko vzdržali toliko ur hoje. Ture ne bo mogoče krajšati.
P.S. V primeru dežja izvedbo pohoda premikamo. Naslednji možen datum je sobota, 24. november.
Vodnica (PZS)
Irena