Z avtomobili smo se peljali do Vrhnike. Od tu smo se peš, v lepem vremenu, podali iz Vrhnike Po klancu, mimo Cankarjeve rojstne hiše na pot, ki pelje na hrib sv. Trojice, ki se je nekoč imenoval Fijolična gora, po številnih vijolicah, ki tu rastejo. Na vrhu te vzpetine je cerkev sv. Trojice, postavljene okoli leta 1640. Okrog cerkve je zid s trinajstimi kapelicami, ki jih je nekoč krasil Layerjev križev pot, ki so ga zgradili okrog leta 1700.
Pohod smo nadaljevali po poti proti Stari Vrhniki in po kakšnem km krenili na stezo, ki nas je vodila proti Planini nad Vrhniko. Ves čas smo občudovali spomladansko cvetje, ki je v tem času se razcvetelo po gozdovih in travnikih, prav tako je brstelo tudi drevje. Po dobri uri in pol smo se povzpeli na Planino (733 m). Ob koči smo se osvežili, potem pa smo se povzpeli na leseni stolp visok 22m. Od tu smo imeli lep razgled po okolici okrog Vrhnike, pa vse tja do Julijskih Alp, Karavank in Kamniških Alp, na jug pa vse do Nanosa in Snežnika. Tu je stičišče več planinskih poti, kot so E-7, Vrhniška planinska pot, Ljubljanska mladinska pot, Vrhniška kurirska pot in Notranjska planinska pot.
Po počitku smo se spustili strmo po E-7 do Lintverna, kjer je izvir potoka Bele, ki se na Vrhniki izliva v Ljubljanico. Tu gre za naravni spomenik in kraško zanimivost, bruhalnik ali zaganjalko, ki bruha vodo v presledkih, vmes pa presahne. J.V. Valvazor je leta 1689 napisal, da Lintvern bruha zmajeve mladiče, ki so verjetno bili mladiči človeške ribice.
Od tu smo se potem ob potoku Bele spuščali proti Starmu malnu, vmes pa nabirali čemaž. Tu je nekoč globoko v dolini potoka Bele stal eden najstarejših mlinov, na kar spominjajo ostanki zidov, mlinsko kolo in jez. Danes je Star maln priljubljena izletniška točka, ki ponuja okrepčilo v koči, prostor za piknike, igrala, balinišče in poleti naravno kopališče.
Tu smo se zadržali malo več časa, da smo pomalicali in nekaj popili. Po počitku smo nekaj časa hodili po cesti ob potoku Bela nato pa čez hrib v Vrhniko.
V Vrhniki smo si nekateri ogledali še muzej v Cankarjevi rojstni hiši, kjer nam je voditeljica izčrpno pripovedovala o življenju Ivana Cankarja, o njegovi družini, njegovem pisateljskem delu in njegovih prijateljih.
Besedilo in fotografije: Bogdan Rojc