V soboto se je na pohod Planinskega društva Sežana, na začetku poti, pri kalu v Famljah, zbralo 17 pohodnikov, z željo, da bi spoznavali naravno in kulturno dediščino krajev vplivnega območja ter območja v Parku Škocjanske jame. Sprejela in vodila jih je domačinka Mirjam, planinska vodnica in varuhinja kalov. Po poti so opazovali kale na obrobju vasi, sosedsko štirno v naravi, grad Školj, sotesko reke Reke, kjer so srečali tudi nadzorno službo Parka Škocjanske jame. Rade volje so jim zaupali kakšne so njihove delovne naloge glede nadziranja in varovanja narave. Sledil je nekoliko bolj strm vzpon proti Škocjanu, kjer so se pred dežjem najprej zatekli pod zvonik sv. Kancijana, zaščitnika voda, vmes pokukali v brezno Okroglica, niso spregledali še dveh kalov v vasi, nato pa se za krajši čas zatekli pod streho gostišča Mahnič v Matavunu. Ni jih bilo strah dežja, saj je bil pohod namenjen odkrivanju vsega kar je bilo nekoč in danes povezano z vodo in dež je tudi del tega, zato so s pohodom nadaljevali proti Danam. Ustavili so se pred vhodom v Mušjo jamo, nekoč namenjeno kultnim darovanjem podzemnim božanstvom. V letih 1909 je jamo odkril tržaški jamar Pietro Savini in v njej našel rimsko čelado, nakar je skupaj z dunajskim prazgodovinskim oddelkom nadaljeval z odkrivanjem še drugih bronastih in železnih predmetov, namenjenih obrambi, orodju in tudi nakitu. Vhod v jamo je leta 2003 z mrežo zaščitil javni zavod Parka Škocjanske jame.
Največje presenečenje pohodnikov pa je bila druga največja ledenica v Evropi, ki se nahaja na obrobju vasi Pared-Kačiče in je v privatni lasti. Leta 1860 jo je dal bogati ladjar, ki je z ladjami iz Trsta prevažal živila v Egipt, zato pa je rabil veliko ledu. Led so hranili v ledenicah, ki so ga pridobili iz kalov in drugih vodnih virov ter ga v kosih, zaščitenega z listjem in slamo, z vozovi vozili v Trst. Nekoč s streho prekrita ledenica je prenehala z delovanjem leta 1906, takrat, ko so začeli izdelovati hladilnike.
Zaključni del poti je bil v Danah, v prostorih društva TKŠD Mejame, kjer je pohodnike prijazno pričakal predsednik društva, Jožko Valečič. Leta 2009 sta društvi TKŠD Mejame in TKŠD Urbanščica iz Vrem, preko Občine Divača uspešno prijavili projekt poti preko LAS-a na razpis evropskih sredstev za razvoj podeželja. Pohodniki so prehodili nekaj čez deset kilometrov in spoznavali res bogato naravno in kulturno dediščino tega območja.
Vodja pohoda je poskrbela še za prevoz pohodnikov do avtomobilov v Famljah.
Mirjam FF